SD, HD ve 4K Çözünürlük Arasındaki Merak Edilen Farklar

SD, HD ve 4K Çözünürlük Arasındaki Merak Edilen Farklar,

0 Yorum

Tüplü televizyonlar tarihe karıştığından beri hayatımıza giren plazma Lcd ve Led TV’lerin görüntü formatlarını inceliyoruz.

 

Teknolojinin hiç durmadan ilerlediği günümüzde neredeyse her elektronik cihazın kendi işletim sistemi bulunan akıllı cihazlar olmasına az kaldı.

 

Günümüzde smart özelliği sayesinde internete’de kolayca bağlanabildiğimiz televizyonların kendi aralarında farklılıkları da bulunmakta.
Bu farklılıklardan beklide en önemlisi çözünürlük özelliğidir. Ülkemizde mükemmel bir pazarlama örneği olarak HD yayın olmadan HD Ready,Full HD yayın yapılmazken Full HD ve şimdilerde de 4K yayınlar yaygınlaşmadan 4K çözünürlükteki televizyonların satıldığını görmekteyiz.

 

Peki, nedir bu terimlerin anlamı?

SD (Standart Çözünürlük)

 

Eski Tüplü TV’lerin çözünürlüğü olan bu format 720x576 piksel boyuntundadır. Yani yatay 720 dikey 576 pikselden meydana gelen görüntüye SD görüntü denir. DVD filmlerde ise bu oran 720x480 geniş ekran (Wide Screen ) olarak bilinmektedir.

HD READY


Adından da anlaşıldığı gibi HD yayın öncesi hazırlık niteliğindeki bu formatın çözünürlüğü ise 1366x768 pikseldir. Yani HD ready çözünürlükteki TV’nizde Full HD yayın ya da bluray film izlemek istediğinizde tam verim alamazsınız.Ama yinede SD yayından çok daha net ve ayrıntılı görüntüyü deneyimleyecek olmanız da bir başka gerçektir. 

Genelde bu tip TV’lerde ya da Full HD TV’lerde boyutundan dolayı tercih edilen bir diğer video formatı da 720p'dir.720p videolar yüksek bitrate oranına sahip olduğunda 1280x720 piksel çözünürlüğünde olmalarına rağmen çok başarılı sonuç vermektedirler.

Full HD ( Yüksek Çözünürlük)

 

Artık tekno marketlerde görmeye alışkın olduğumuz neredeyse standart haline gelen bu teknoloji ise 1920x1080 piksel yoğunluğuna sahiptir. Yani bundan 5-6 sene önce yaygınlaşan bu teknolojiye sahip televizyonları satın alıp eski SD yayın desteği veren uydu alıcılarınız ile kullandıysanız çamur gibi bir görüntü aldınız demektir.

 

Günümüzde ücretsiz TV yayınlarının çok kısa bir süre önce oldukça gecikmeli bir şekilde yayın hayatına başladığını düşündüğümüzde gereksiz gibi görünse de yakın gelecekte işe yarayacağını düşündüğümüz bu TV’lerin çözünürlüğü ise 3840x2160 pikseldir.Bir başka deyişle 4 tane Full HD televizyonun ikili şekilde üst üste konulmasından elde edilecek görüntü çapına eşit bir piksel yoğunluğudur.
0 Yorum

  • Yorum yok

Yorum bırak

  • Yorum yapabilmek için önce giriş yapamanız gerekiyor.

Blog